گزارش عفو بین الملل از ارعاب داوطلبان یاری رسانی به پناهجویان در فرانسه

سازمان عفو بین الملل در گزارش جدید خود از آزار و اذیت داوطلبان یاری رسانی به پناهجویان و مهاجران در شمال فرانسه از سوی پلیس این کشور پرده برداشت.

گزارش عفو بین الملل از ارعاب داوطلبان یاری رسانی به پناهجویان در فرانسه

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سازمان عفو بین الملل در گزارش جدید خود تأکید نموده است که مسئولان فرانسه افرادی را که به مهاجران، پناهجویان و پناهندگان در شمال فرانسه یاری می نمایند، آزار و اذیت و مرعوب و به شدت به آنها تعرض می نمایند تا به صورت عامدانه اقدامات همبستگی با آنها را مختل نمایند.

این گزارش که با عنوان همبستگی هدف قرار گرفته است، مجرم نمایی و آزار افرادی که از حقوق مهاجران و پناهندگان در شمال فرانسه دفاع می نمایند منتشر شده است، نشان می دهد که چگونه افرادی که به پناهندگان و مهاجران در کاله و گراند سنت یاری می نمایند هدف پلیس و دادگستری قرار می گیرند. لیزا ماراکانی کارشناس مدافعان حقوق بشر در سازمان عفو بین الملل می گوید: در شمال فرانسه، دادن مواد غذایی و یاری به افرادی که گرسنه و بی خانمان هستند و بیش از پیش پر خطر شده است، زیرا مسئولان به طور مرتب به کسانی که به مهاجران و پناهندگان یاری می نمایند، حمله می نمایند.

مهاجران و پناهندگان با تخریب اردوگاه موسوم به جنگل در سال 2016 ناپدید نشده اند و بیش از هزار مرد و زن و کودک همچنان در این منطقه در شرایط آسیب پذیری زندگی می نمایند. نقش مدافعان حقوق بشر که به یاری آنها می آیند، بسیار اساسی است.

دو سال و نیم پس از تخریب جنگل معروف، بیش از 1200 پناهنده و مهاجر از جمله افراد زیر سن قانونی بدون همراه، در زیر چادرها و اردوگاه های غیررسمی در اطراف کاله و گراند سنت زندگی می نمایند. آنها به طور منظم به مواد غذایی، آب، تأسیسات بهداشتی، سرپناه با یاری های حقوقی دسترسی ندارند و هدف تخلیه، آزار و اذیت و خشونت از جانب پلیس قرار می گیرند.

بعضی مدافعان حقوق بشر به سازمان عفو بین الملل گفته اند که اقدامات مرعوب سازی، تهدیدات به بازداشت و خشونت ها به بخشی از اقدامات آنها تبدیل شده است. یکی از فعالان اقدامات بشردوستانه اظهار داشته است که در ژوئن 2018 پس از فیلمبرداری از چهار مأمور پلیسی که در حال تعقیب یک خارجی در کاله بودند، با خشونت به زمین پرتاب شده و گلویش فشرده شده است.

سال گذشته، چهار سازمان گزارشی منتشر و در آن به 646 مورد آزار و اذیت و خشونت قابل انتساب به پلیس علیه داوطلبان یاری رسانی بین نوامبر 2017 تا ژوئن 2018 اشاره نموده اند. از ابتدای سال 2019، حدود 72 مورد ثبت شده، اما به احتمال زیاد این ارقام بسیار پایین تر از واقعیت است.

الئونور ویگنی که در طرح ناظران حقوق بشر در کاله مشارکت داشته اعلام نموده است که اقدامات مرعوب سازی علیه داوطلبان یاری رسانی در تابستان سال 2018 به اوج خود رسید و پلیس از فنون آزار و اذیت جدیدی استفاده کرد. وی می گوید: در ماه های آوریل و می 2018، چندین مورد بازرسی بدنی به ویژه از زنان داوطلب یاری رسانی صورت گرفت که گاهی از سوی پلیس های مرد انجام شد. همچنین شاهد افزایش توهین ها و پرتاب افراد بر روی زمین بودیم. اخیراً تهدید به دادگاهی شدن و بازداشت ها نیز افزایش یافته است.

کسانی که سوء رفتارها در قبال پناهندگان، مهاجران و مدافعان حقوق بشر را گزارش می دهند از اینکه جدی گرفته نمی شوند اظهار ناراحتی می نمایند. شارلوت هد یکی از این نیکوکاران است که بارها رفتار پلیس را به نهاد تحقیق داخلی پلیس گزارش داده، اما گزارش های وی افترا آمیز تلقی شده است. یک سازمان محلی دفاع از حقوق بشر بین ژانویه 2016 و آوریل 2019، بیش از 60 شکایت به نهادهای مختلف ارائه نموده است. در ماه می 2019، وزارت دادگستری فرانسه به سازمان عفو بین الملل بیان کرد که دادگاه های منطقه ای فقط یازده شکایت از سال 2016 دریافت نموده اند و فقط یکی از آنها از سوی دادگاه آنالیز شده است.

اضطراب و نگرانی از تحت تعقیب قرار دریافت

یک افغان به سازمان عفو بین الملل شرح داده است که پلیس در زمان تخلیه اجباری به پشت وی با باتوم ضربه زده و یکی دیگر نیز گفته است که یک مأمور پلیس در چادر وی ادرار نموده است. یک ایرانی نیز می گوید: من در جستجوی امنیت کشورم را ترک کردم، اما اینجا قربانی خشونت های مأموران پلیس هستم. پلیس هر روز برای دریافت چادر و لباس هایم به اینجا می آید.

تعداد اردوگاه ها و چادرهای تخریب شده در کاله و گراند سنت از یک سال پیش افزایش یافته است. در پنج ماه نخست سال 2019، برای 391 مورد اخراج اقدام شده است، مهاجران و پناهندگان پس از اخراج شدن محتمل است با خشونت های بیشتری روبرو شوند. یکی از زنان منطقه که به مهاجران یاری می نماید به سازمان عفو بین الملل اطلاع داده است که یک مأمور پلیس را در حال پاشیدن گاز اشک آور به صورت مهاجرانی که در باغ وی خوابیده بودند، دیده است.

خشونت های زبانی و جسمی روزمره

افزایش شمار اخراج ها حاکی از سیاست فرانسه برای جلوگیری از تشکیل نقاط ثابت به هر قیمت ممکن و جلوگیری از استقرار اردوگاه ها با هدف منصرف کردن مهاجران از ماندن در این منطقه است. با اینکه مقامات فرانسه اقداماتی را برای فراهم کردن امکان دسترسی مهاجران و پناهندگان به مراکز پذیرش و خدمات نگهداری هواداران پناهندگی انجام داده اند، اما این مراکز بسیار دور از کاله و گراند سنت قرار دارند و در بعضی موارد پر هستند. با هدف کاهش رنج های این افراد، مدافعان حقوق بشر کوشش می نمایند کمبودها را جبران نمایند و یاری ها و خدمات اساسی را که دولت فرانسه ارائه نمی دهد تأمین نمایند. مسئولان فرانسه به جای اذعان به اهمیت کار این افراد، مانع تراشی و کوشش می نمایند آنها را مرعوب و آزار و اذیت نمایند و حتی اقدام به تعقیب بی پایه و اساس آنها می نمایند و حتی دست به خشونت می زنند.

مدافعان حقوق بشر به سازمان عفو بین الملل شرح داده اند که خود را بیش از پیش تحت فشار احساس می نمایند که تأثیرات منفی بر کل جنبه های زندگی آنها گذاشته است. بعضی از آنها از بی خوابی، اضطراب و دلهره رنج می برند و بعضی دیگر گفته اند که تعقیب ها تاثیراتی فلج نماینده دارد.

لوان توروندل که در کاله کار می کرد به عفو بین الملل اعلام نموده است: من احساس می کنم بین نیازهای افرادی که کوشش می کنم به آنها یاری کنم و اقدامات مرعوب سازی مسئولان فرانسوی که کوشش می نمایند در جهت اقدامات بشردوستانه مانع تراشی نموده و فعالیت های ما را تخلف قلمداد نمایند، گرفتار شده ام. این یک فضای کاری قابل تداوم برای ما نیست و افرادی که ما به آنها یاری می کنیم از این بابت رنج می برند.

یکی از مدافعان حقوق بشر به سازمان عفو بین الملل می گوید: برای داوطلبان یاری رسانی، اوضاع بسیار سخت است. آنها می ترسند. ما به آنها درباره امنیت و شرایط، اطلاعات می دهیم و این آنها را نگران می نماید. جذب داوطلبان جدید بسیار سخت شده است.

با وجود آزار و اذیت ها، شمار زیادی از افرادی که از سوی عفو بین الملل مورد سؤال واقع شده اند، برای ادامه کارشان مصمم هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "گزارش عفو بین الملل از ارعاب داوطلبان یاری رسانی به پناهجویان در فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش عفو بین الملل از ارعاب داوطلبان یاری رسانی به پناهجویان در فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید