شمارش زیست شناساگرهای سرطانی با استفاده از نانوذرات و SEM

تهران- خبرنگاران- پژوهشگران با استفاده از نانوذرات طلا ومیکروسکوپ SEM روشی برای تشخیص سریع و زودهنگام سرطان ارائه کردند. در این روش تراشه ای عامل دار شده برای جذب نانوذرات به کارگرفته می گردد که در نهایت با SEM می توان میزان زیست شناساگرهای بیماری را شمارش کرد.

شمارش زیست شناساگرهای سرطانی با استفاده از نانوذرات و SEM

به گزارش روزسه شنبه گروه علمی خبرنگاران ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، زیست شناساگرهای پروتئینی اطلاعات بسیار مهمی درباره تشخیص ودرمان بیماری دراختیار پزشکان قرارمی دهند به طوری که ازاین مواد می توان درتشخیص زود هنگام و دقیق بیماری هایی نظیر سرطان استفاده کرد.

در بسیاری ازموارد، نمونه برداری از بافت، اولین گام برای تشخیص سرطان است. این درحالی است که در بدن، آنتی ژن های ویژه ای وجود دارند که از آن ها برای تشخیص می توان استفاده کرد. آنتی بادی ها در پاسخ به آنتی ژن ها توسط سیستم ایمنی بدن فراوری می شوند که می توانند از پروتئین های ویژه ای ساخته شده باشند. این آنتی بادی سال ها پیش از نمایان شدن علائم بالینی سرطان قابل تشخیص هستند بنابراین می توان با استفاده از آن تشخیص سریع و زودهنگام بیماری را انجام داد.

برای شناسایی پروتئین ها دو روش رایج وجود دارد، الیزا برای شناساگرهای محلول و IHC برای نمونه های بافت استفاده می شوند، از الیزا به دلیل سهولت کاربرد زیاد استفاده می گردد اما این روش نمی تواند اطلاعات کمی درباره میزان پروتئین هدف ارائه کند.

از سوی دیگر، IHC نقش مهمی در تشخیص بیان آنتی ژن ویژه در آنالیز پاتولوژی بافت ایفا می نماید و اطلاعات مهمی درباره درجه تومور ارائه می دهد اما درباره سطح بیان، اطلاعات زیادی نمی دهد. برای حل این مشکل می توان از پلتفورم های نانوحسگری استفاده کرد تا زیست شناساگرهای سرطان را به سرعت شناسایی کند.

مقاله ای با عنوان Gold Nanoparticle Probe-Assisted Antigen-Counting Chip Using SEM در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده که در آن محققان چینی از پیمایشگر حاوی نانوذرات طلا برای حسگری استفاده کردند، در این پروژه تراشه ای که با استفاده از آنتی بادی عامل دار شده است برای شمارش مولکول های آنتی ژن با یاری میکروسکوپ الکترونی روبشی استفاده می گردد.

محققان دراین تحقیق از آنتی ژن کارسینوامبریونیک که بعضی تومورهای سرطانی بیان می گردد، استفاده کردند تا عملکرد این پیمایشگر را مورد آزمایش قرار دهند، در مرحله اول، نانوذرات طلا عامل دار می شوند؛ سپس تراشه با آنتی بادی عامل دار می گردد و در ادامه نانوذرات که روی سطح تراشه نشسته اند با استفاده از SEM مورد شمارش قرار می گیرند.

علمی ** 9340**1485

منبع: ایرنا

به "شمارش زیست شناساگرهای سرطانی با استفاده از نانوذرات و SEM" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش زیست شناساگرهای سرطانی با استفاده از نانوذرات و SEM"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید