خوراکی سفیدی که زندگی را سیاه می نماید

مرضیه اردکانی-قزوین - خبرنگار:نمک از املاح ضروری برای بدن است و به عملکرد درست بدن یاری می نماید. این ماده غذایی ترکیبی است که مصرف کم و زیادش خطراتی را برای سلامتی به همراه دارد. این ترکیب شامل 2 عنصر سدیم و کلر است که هر دو آنها به صورت جداگانه فواید بسیاری برای انسان دارند.

خوراکی سفیدی که زندگی را سیاه می نماید

این بلورهای ریز سفید به غیر از طعم دلچسبی که به غذاها می دهند، از مواد مورد احتیاج در سوخت وساز بدن هستند، پیغام های عصبی را انتقال می دهند و سبب کار کردن صحیح عضلات می شوند، البته اگر به اندازه کافی مصرف شوند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، میزان استاندارد مصرف نمک خوراکی به طور روزانه 5 گرم است در حالی که در کشور ما طبق تحقیقات و آخرین برآوردهای انجام گرفته، مصرف نمک 2 تا 3 برابر بیشتر از حد استاندارد است.

در حال حاضر مصرف نمک در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و در کنار آن مصرف نمک در غذاهایی که در خانه طبخ می شوند هم بالاست. نمک دریافتی بدن از منابع مختلفی شامل نمک نمکدان، نمک موجود در مواد غذایی و نمک اضافه شده در زمان طبخ است. یکی دیگر از آمارهای ناراحت نماینده، پایین آمدن سن افراد مبتلا به فشار خون بالاست. این روزها تعداد زیادی از والدین نگران فشار خون بالای فرزندان نوجوان خود به دلیل مصرف فست فودها هستند.

  • حفظ تعادل

علی جوادی متخصص تغذیه در خصوص خواص نمک می گوید: نمک از املاح مورد احتیاج و ضروری برای بدن انسان است، اما باید توجه گردد که حفظ تعادل در مصرف آن باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. شاید عده ای از افراد با توجه به تبلیغات منفی علیه مصرف نمک بر این باورند که با حذف نمک از تغذیه خود سلامتی شان را تضمین می نمایند، اما این تفکر اشتباه است. همان طور که مصرف زیاد نمک بر سلامت قلب اثر می گذارد، مصرف نکردن نمک و یا مصرف کمتر از میزان مورد احتیاج بدن می تواند برای اشخاصی که دارای فشار خون بالا نیستند خطرناک باشد.

وی ادامه می دهد: برخی از محققان بر این عقیده اند که اگر نمک کمتر از 3 گرم در روز مصرف گردد و این کم مصرفی ادامه داشته باشد باعث برهم خوردن سطح تعادل طبیعی نمک در بدن می گردد و اختلالاتی را در عملکرد بدن به وجود می آورد. به ویژه مصرف متعادل این ماده غذایی برای نوجوانان بسیار مهم است.

  • نمک و بیماری های قلبی و عروقی

طبق اخبار اعلام شده، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان بیشترین میزان مرگ ومیر را در استان قزوین دارند. تغذیه ناسالم از عوامل بروز این بیماری هاست و نمک از موادی است که در بروز این بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی و عروقی نقش مستقیم دارد. حسین نوید متخصص بیماری های داخلی در این باره بیان می نماید: تغذیه ناسالم مهم ترین فاکتور برای بروز این بیماری هاست و نمک از اصلی ترین مسائل تغذیه ای به ویژه در بیماران قلبی و عروقی است. این ترکیب بعد از مصرف وارد خون می گردد و اگر بیشتر از حد تعادل وارد بدن گردد، فشار زیادی به قلب وارد می نماید.

این بار اضافی هم از نظر مکانیکی برای سلول و هم برای ساختار قلب و عروق مشکل ایجاد می نماید و باعث افزایش بار قلب و عروق می گردد. در نتیجه یکی از راهکارهای کاهش بیماری های قلبی و عروقی، محدودیت مصرف نمک در رژیم های غذایی است. دوری کردن از مصرف غذاهای آماده و انواع فست فودها یکی از بهترین راه ها برای کم کردن مصرف این ماده غذایی است.

وی می افزاید: برای کنترل فشار خون باید مصرف غذاهای کنسروی را هم به حداقل رساند. این موارد به ویژه برای افراد مسن تر باید بیشتر رعایت گردد. نمک باعث می گردد بدن مایعات را در خود نگه دارد در نتیجه به افزایش حجم خون در سیستم گردش خون منجر می گردد و این بدان معناست که قلب باید با شدت بیشتری کار کند و از این رو فشار خون بالا می رود.

  • نمک تصفیه شده یا تصفیه نشده

نمک شامل انواع تصفیه شده و تصفیه نشده است که تصفیه نشده آن همان نمک دریاست. امروزه برخی از افراد عقیده دارند که مصرف سنگ نمک یعنی نمک های تصفیه نشده بهترین گزینه است. هواداران طب سنتی اعتقاد دارند که نمک های تصفیه شده باعث بروز برخی بیماری ها می گردد اما طب نوین به شدت با مصرف نمک دریا مخالف است و توصیه می نماید حتما نمک تصفیه شده مصرف گردد.

سولماز چوبکی متخصص تغذیه در این مورد می گوید: برای مصارف خوراکی صرفا استفاده از نمک تصفیه شده یددار که میزان ناخالصی های آن به حداقل رسیده است و توسط کارخانه های تولید نمک خوراکی آماده می گردد، مجاز است. نمک های تصفیه نشده مانند سنگ نمک، نمک های صنعتی و نمک دریا که در برخی از عطاری ها یا فروشگاه های سطح شهر مشاهده می شوند، به دلیل داشتن ناخالصی های فراوان و زیانبار برای سلامت مردم مضرند. نمک های تصفیه شده یددار به دلیل خلوص بالا میزان ید را بهتر و به مدت بیشتری حفظ می نمایند. وی خاطرنشان می نماید: طبق مطالعات و آزمایش های انجام گرفته آثار سوء مصرف مواد غذایی آلوده به فلزات سنگین، به دلیل استفاده از نمک دریاچه های نمک زیاد است. لذا شهروندان باید حتما دقت نمایند تا از نوع تصفیه شده آن استفاده نمایند، البته حتی مصرف نمک تصفیه شده هم باید متعادل و کنترل شده باشد.

  • راهکارهای کاهش مصرف نمک

سولماز چوبکی متخصص تغذیه با اشاره به راه های کاهش مصرف نمک می گوید: برای کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی باید جایگزین های مناسب انتخاب کرد. افرادی که این ترکیب غذایی را به میزان بالا استفاده می نمایند باید برای کنترل خود نمکدان ها را از روی میز بردارند و به جای آن از طعم دهنده های دیگر استفاده نمایند. مثلا روی میز خود به جای نمکدان از یک کاسه پر از برش های لیمو استفاده نمایند یا این که از انواع گوشت مرغ، ماهی یا گوسفندی به جای انواع تولید شده آنها که حاوی مقداری زیادی نمک است، استفاده نمایند.

وی شرح می دهد: می توان از گیاهان معطر، ادویه و طعم دهنده های بدون نمک برای پختن غذاهای روزانه خود استفاده کرد. همچنین مصرف انواع ترشی و سس ها باعث می گردد که مصرف این ماده غذایی بسیار بالا برود. انواع تنقلات که به اصطلاح عامه به آن هله هوله می گویند هم باعث می گردد میزان دریافتی نمک بدن بالا برود. این متخصص تغذیه می افزاید: نمک به خودی خود باعث افزایش وزن نمی گردد. درواقع نمک کالری ندارد، بلکه مصرف زیاد آن به دلیل نگهداری بیش از حد آب در بدن باعث افزایش وزن موقتی می گردد و برعکس آن مصرف کم آن به دلیل بیرون کردن آب از بدن می تواند موجب کاهش وزن موقتی گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "خوراکی سفیدی که زندگی را سیاه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی سفیدی که زندگی را سیاه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید