توضیحات موگرینی درباره روند مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا

ایسنا نوشت: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است، مذاکرات سیاسی میان اتحادیه اروپا و ترکیه مثبت، سازنده و کافی بوده است.

توضیحات موگرینی درباره روند مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا

به نوشته روزنامه حریت، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا کوشش های ترکیه را در جهت بهبود روابط با این اتحادیه مورد استقبال قرار داد و ترکیه را یک کشور داوطلب و شریک استراتژیک توصیف کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در جریان نشست خبری مشترک با موگرینی و یوهانس هان، وزیر سیاست گذاری منطقه ای اتحادیه اروپا گفت: ترکیه انتظار عضویت کامل در اتحادیه اروپا را دارد و نباید با موانع سیاسی روبرو گردد. منزوی کردن ترکیه و رد کاندیداتوری آن برای این اتحادیه راه به جایی نمی برد.

این اظهارات از سوی چاووش اوغلو در پاسخ به درخواست های یوهانس هان بود که خواهان خاتمه مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا شده بود.

موگرینی نیز تاکید نمود که یک ترکیه قدرتمندتر به معنای یک ترکیه دموکراتیک است که در آن آزادی های بنیادین به طور کامل رعایت می شوند.

وی ادامه داد، یک جامعه متحد و سالم در ترکیه در ایجاد مذاکراه ای باز و سیستماتیک بین آزادی رسانه ای، تصمیم گیرندگان و جامعه مدنی قدرتمندتر خواهد بود.

وی همچنین نگرانی خود را درباره بازداشت چند استاد برجسته و نماینده جامعه مدنی ابراز کرد و خواهان آزادی صلاح الدین دمیرتاش، رهبر اپوزیسیون ترکیه شد که در راستای احکام صادره از سوی دادگاه حقوق بشر اروپایی است.

چاووش اوغلو حکم دادگاه حقوق بشر اروپایی را با انگیزه سیاسی دانسته و نه براساس قانون و گفته بود که این پرونده به دادگاه های ترکیه مربوط می گردد.

49311

منبع: خبرآنلاین

به "توضیحات موگرینی درباره روند مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات موگرینی درباره روند مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید