افزایش برداشت از میادین نفتی تحقق می یابد

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وابستگی دنیا به سوخت های فسیلی باعث افزایش گازهای گلخانه ای شده است که تأثیرات مخربی بر محیط زیست دارد.

افزایش برداشت از میادین نفتی تحقق می یابد

ایران با اینکه تنها یک درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است اما یکی از 10 کشور بزرگ آلاینده و منتشر کننده عظیم کربن جهان محسوب می گردد. در دهه های اخیر دانشمندان در حال جستجو راه ها و توسعه تکنیک هایی برای کاهش نشر CO2 و کنترل گرمای زمین بوده اند.

در حال حاضر در جهان از سه راهکار برای کنترل CO2 و سایر گازهای گلخانه ای استفاده می گردد. استفاده کمتر از سوخت های فسیلی، افزایش بازدهی انرژی و نگهداری CO2 به روش های مختلف از جمله این راهکارها است. این امر نه تنها سبب نگهداری ایمن گازها و کاهش تأثیرات آنها شده بلکه تزریق به مخازن نفتی می تواند مرگ زودرس آنها را به تأخیر بیندازد؛ جلوی کاهش چشمگیر فراوری نفت ایران را بگیرد و سبب ازدیاد برداشت از مخازن گردد. در نهایت نیز به تثبیت درآمدهای نفتی ایران یاری کند.

تزریق سیال گازی مخازن نفتی و واکنش پوش سنگ و مخزن از جنبه ژئومکانیکی می تواند مشکلاتی را به وجود آورد که جبران ناپذیر است. چگونگی و چرایی اجرای عملیات تزریق گاز به شدت وابسته به نوع و دامنه مطالعه ژئومکانیکی در محدوده مورد مطالعه است.

در صورت عدم توجه به رفتار پوش سنگ و مخزن در اثر فرآیند تزریق، نه تنها پس از صرف هزینه های بسیار ممکن است این عملیات بی حاصل مانده و نقشی در فراوری نداشته باشد بلکه حتی می تواند موجب از دست رفتن میزان فراوری فعلی مخزن یا به طور کلی از دست دادن کل مخزن گردد. همین موضوع لزوم توجه به انجام مطالعات ژئومکانیکی، مدل سازی و مطالعه رفتار مخزن و پوش سنگ قبل از هرگونه فرآیند تزریق در میادین نفت و گاز کشور را معین می نماید.

پس با توجه به اهمیت انجام مطالعات ژئومکانیکی طرح پژوهشی توسط محققان دانشگاه فردوسی مشهد تعریف شد تا مطالعات در این زمینه در جنوب غرب ایران انجام گردد. این طرح با عنوان ارزیابی تزریق گازهای گلخانه ای سر چاهی به مخازن تخلیه شده و دارای افت فشار با هدف حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از این گازها جهت ازدیاد نفت و آنالیز یکپارچگی پوش سنگ در طی تزریق این گازها در میادین جنوب غرب ایران توسط پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پشتیبانی و انجام شد.

با توجه به میزان بالای فراوری گازهای گلخانه ای در استان های خوزستان و بوشهر و احتیاج به کنترل آنها، این پژوهش می تواند راهکاری برای کاهش این گازها باشد. علاوه بر این تزریق گازهای گلخانه ای به میادین و مخازنی که با مشکل افت فشار روبرو شده اند می تواند راندمان فراوری و ضریب بازیافت نفت از این میادین را افزایش دهد. در صورت عدم توجه به رفتار پوش سنگ و مخزن در اثر فرآیند تزریق، نه تنها پس از صرف هزینه های بسیار ممکن است این عملیات بی حاصل مانده و نقشی در نگهداری گازهای گلخانه ای نداشته باشد، بلکه حتی می تواند موجب نشت گاز، آلودگی خاک و آب های زیر زمینی گردد.

بنابراین این پژوهش اثرات کوتاه مدت و بلند مدت ذخیره گاز CO2، امکان نشت آن در طول زمان و تغییراتی که در اثر نگهداری این گاز در سازندهای زیر سطحی به وجود می آید را آنالیز کرد و راهکاری برای تزریق این گاز با فشار بهینه، بدون آنکه نشت و تغییر قابل توجه زیست محیطی اتفاق افتد، ارائه داد. از نتایج مهم این طرح ایجاد یک مدل ژئومکانیکی برای مخزن است. با بهره گیری از این مدل می توان سایر مطالعات و مخاطرات ژئومکانیکی مورد استفاده قرار داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "افزایش برداشت از میادین نفتی تحقق می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش برداشت از میادین نفتی تحقق می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید